Język angielski (podobnie zresztą jak każdy inny język) posiada sporo ciekawostek. Wymienimy niektóre z nich:

 1. Język angielski jest jednym z języków, które posiadają najwięcej wyrazów – około 600 tysięcy (licząc terminologię medyczną i techniczną! Bez tych terminologii byłoby "jedynie" 300 tysięcy słów)
 2. Niemniej jednak przeciętny użytkownik j. angielskiego używa około 5 tysięcy słów podczas konwersacji i około 10 tysięcy słów podczas pisania.
 3. Aby móc się porozumiewać w języku angielskim wystarczy znajomość około 2 tysięcy słów!
 4. Najczęściej używanym angielskim słowem jest słowo the
 5. Najdłuższe znane słowo w języku angielskim (oznaczające chorobę płuc!) to:

pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis

 1. Najwięcej słów w języku angielskim rozpoczyna się na literę s
 2. Słowo set posiada aż 464 znaczeń (ale trzeba pamiętać że posiada sporo kombinacji z innymi słowami).
 3. Według wielu pisarzy oraz naukowców najpiękniejszym słowem w języku angielskim jest cellar door – drzwi do piwnicy (ciekawego czemu akurat to słowo wybrali :-) Wam też się podoba?)
 4. Słowo underground (podziemie, metro) jest jedynym angielskim słowem które rozpoczyna się i kończy na und
 5. Słówko screeched (pisk) jest najdłuższym wyrazem jednosylabowym (pewnie dlatego aby brzmiało jak pisk :-) )
 6. Słówko cleave jest jedynym angielskim wyrazem, które ma dwa przeciwstawne znaczenia. Cleave znaczy rozszczepiać ale znaczy także przylegać.
 7. Najdłuższym angielskim słowem, w którym żadna litera nie powtarza się ani razu jest uncopyrightable (zastrzec)
 8. 13. Słówko queue jest jedynym angielskim słowem w którym jeżeli usuniemy cztery ostatnie litery to tak będziemy je tak samo wymawiać:-)
 9. Słowo checkmate (czyli po polsku Szach mat) pochodzi od perskiego słowo Shah mat i oznacza „król zmarł”
 10. W Wielkiej Brytanii legalne jest, by dzieci powyżej 5 roku życia mogły spożywać alkohol w domu, bądź w innych pomieszczeniach prywatnych
 11. Brytyjczycy mają prawo precedensowe które nie opiera się na kodeksach
 12. Dzieci w Wielkiej Brytanii zaczynają szkołę w wieku 5 lat 18. Brytyjczycy mają jedną z największych bibliotek na świecie znajdującą się w Londynie i nazywa się British Library
 13. W Wielkiej Brytanii wszystkie konie, kucyki i osy muszą mieć koński paszport..                                      
 14. Ponieważ wszystkie paszporty w Wielkiej Brytanii wydawane są w imieniu królowej Elżbiety II, ona sama go nie posiada.
 15. Wielka Brytania jest jedynym krajem na świecie, którego nazwa nie pojawia się na państwowych znaczkach pocztowych
 16. Pałac Buckingham został zbudowany w 1702 na miejscu domu publicznego.
 17. Anglicy są uzależnieni od herbaty. Piją jej najwięcej na świecie.
 18. Brytyjska policja nie nosi broni.
 19. Wbrew powszechnemu błędnemu przekonaniu, słynny Big Ben nie jest nazwą zegara, tylko 13 tonowego dzwonu.
 20. W Anglii znajduje się największy zamieszkiwany zamek na świecie – Windsor Castle (powierzchnia podłóg ok. 45 000m2).
 21. Pierwsza książka telefoniczna została założona w Anglii w 1880 roku. Znajdowało się w niej tylko 25 nazwisk.
 22. Pierwsza gorąca czekolada była serwowana w Anglii na początku 1600 roku.
 23. Szkocja jest ojczyzną golfa i słynie z jednej z najlepszych whisky na świecie.
 24. Edinburgh został zbudowany tak samo jak Rzym – na siedmiu wzgórzach.
 25. Piłka nożna powstała w Wielkiej Brytanii. Choć zdania na ten temat są podzielone, to jedna z hipotez mówi, że ten najpopularniejszy sport na świecie powstał właśnie wśród Brytyjczyków.                                                                            
 26.  Każda osoba w Wielkiej Brytanii, która dożyje 100 urodzin, otrzyma od królowej Elżbiety jej zdjęcie  z autografem.                                                                                                                                        
 27. Popularne w filmach sensacyjnych słowo określające policjantów czyli "cop" (gliny) również ma swój początek w Wielkiej Brytanii. Wzięło się ono od wyrażenia "constabl on patrol".                                         
 28. W Walii znajduje się miejscowość o najdłuższej nazwie w Wielkiej Brytanii oraz trzeciej na świecie. Brzmi ona: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwlllllandysiliogogogoch i oznacza Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia.

Obecnie językiem angielskim jako językiem ojczystym posługuje się około 328 milionów ludzi na świecie. Dodatkowo około 1,5 miliarda ludzi używa angielskiego jako języka obcego. Język angielski jest językiem urzędowym (bądź też ponad 95% populacji używa go) w: -Wielkiej Brytanii - Stanach Zjednoczonych - Kanadzie - Irlandii Północnej - Filipinach - Australii - Nowej Zelandii - Jamajce - i w paru pomniejszych państwach: Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Botswana, Dominika, Fidżi, Gambia, Ghana, Grenada, Gujana, Jamajka, Kamerun, Malawi, Malta, Mauritius, Mikronezja, Namibia, Papua-Nowa Gwinea, RPA, Samoa, Seszele, Sierra Leone, Singapur, Somalia, Suazi, Sudan, Sudan Południowy, Tonga, Trynidad i Tobago, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona, Zambia, oraz Zimbabwe.

W tych państwach bez najmniejszych problemów porozumiemy się w języku angielskim: - Norwegia (90%), Szwecja (89%), Malta (88%), Holandia (87%), Dania (86%), Cypr (76%)    

O Królowej Elżbiecie II

Elżbieta II jest nie tylko królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także głową 15 innych państw, w tym Australii, Bahamów, Barbadosu, Kanady, Jamajki czy Nowej Zelandii. W krajach tych brytyjski monarcha uznawany jest za głowę państwa.

Elżbieta II nie musi posiadać ani prawa jazdy, ani rejestracji w samochodzie. Królowa nie potrzebuje też paszportu do odbywania zagranicznych podróży. Królowa Wielkiej Brytanii otrzymała ponad 400 tysięcy wyróżnień i nagród

Na mocy ustanowionego w XIV wieku prawa, do królowej Elżbiety II należą wszystkie wieloryby  i delfiny znajdujące się w odległości trzech mil od wybrzeża Wielkiej Brytanii. W ramach szkolenia nauczyła się prowadzić i reperować ciężarówki. Królowa wszędzie podróżuje z własną deską klozetową.

·          

Kuchnia brytyjska

Kuchnia Wielkiej Brytanii nie cieszy się najlepszą opinią, zarówno wśród smakoszy, jak i zwykłych zjadaczy chleba. Mimo to, kryje w sobie bogactwo i historię. Upodobania kulinarne Brytyjczyków nie różnią się zbytnio od gustów pozostałych europejczyków. Na śniadanie (cooked breakfast lub great British breakfast) podaje się najczęściej plastry pieczonego bekonu, smażone jajka, fasolke, płatki na mleku, tosty, sok pomarańczowy oraz kawę. Lunch, podawany jest między godziną 12.00, a 14.00, w jego skład wchodzi: lekkie danie w postaci serów, chleba i marynowanych warzyw. Anglicy są słusznie postrzegani jako najwięksi na świecie miłośnicy herbaty (przeciętny Brytyjczyk wypija dziennie około 8 filiżanek herbaty). Napój ten stanowi dla nich lekarstwo na wszystko. Zgodnie z tradycją herbatę pija się przed godziną piątą po południu. Do herbaty podaje się ciasteczka: Scone, Crumpet, Muffin lub Teacake.

 

Oprac. Aleksandra Członka- Chmielewska