Kreatywny Przedszkolak

SADZIMY ZIOŁA

Dzieci doczekały się nowej pory roku wiosny, ale z utęsknieniem czekają na piękne wiosenne dni, których za oknem niestety nie widać. Pragnąc wyjść im na przeciw założyły w sali swój ogródek. Przedszkolaki poznały sposoby siania i sadzenia niektórych roślin. Samodzielnie siały nasionka rzeżuchy, mięty pieprzowej, lubczyku, lawendy lekarskiej. Zakładając hodowlę dzieci poznały warunki jakie są potrzebne roślinom do życia, a sianie i sadzenie sprawiło im ogromną radość. Poprzez obserwacje i pełnienie dyżurów dzieci rozwijają umiejętności poznawcze oraz kształtują opiekuńczą postawę wobec roślin i środowiska

Anna Tuchcińska

Przeplatanka, wyszywanka – zadanie majowe

Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy i Dnia Taty pracowite „pszczółki” już rozpoczęły przygotowania do tych pięknych dni. Najpierw rozpoczęły pracę od  tworzenia upominków dla mam. Są to przepiękne kwiatki, które same, swoimi małymi rączkami, ale jakże sprytnymi przeplatały dziurka po dziurce wstążkę, która przyozdobiła kwiatka dla ukochanej mamy <3. Ale na tym nie koniec, bo dzieciaki już myślą, czym zaskoczą swoich tatusiów w dniu ich święta, ale to na razie nasza słodka tajemnica…

STEMPLOWANE ZWIASTUNY WIOSNY – zadanie marcowe
W ostatnich dniach grupa „Pszczółki” wykonała marcowe zadanie związane z realizacją Ogólnopolskiego Projektu Kreatywny Przedszkolak- Kreatywne Dziecko.
Stemplowane zwiastuny wiosny, czyli jak przy użyciu waty, rolek po papierze toaletowym, plastikowych widelczyków, gałązek z drzew, kolorowych farb można stworzyć niezwykłą i ciekawą pracę przedstawiającą wiosenne kwiaty: tulipany, żonkile, przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki i bazie.
Zobaczcie sami jakie wiosenne cuda wyszły przedszkolakom!

Anna Tuchcińska

„Maska karnawałowa”
W związku z trwającym karnawałem i  w ramach kolejnego zadania Ogólnopolskiego projektu „Kreatywny Przedszkolak- Kreatywne Dziecko” dzieci z grupy „Pszczółki” wykonywały maski karnawałowe. W trakcie wykonywania masek dzieci rozwijały swoje umiejętności plastyczno – manualne i puszczały swoje wodze fantazji.
Tworzenie masek sprawiło dzieciakom mnóstwo radości. Do ich wykonania  używali kolorowego papieru, brokatów, cekinów oraz błyszczących ozdób i wielobarwnych piórek.
Każda maska stanowiła małe dzieło sztuki. Wykonane maski zostały wyeksponowane w galerii prac „Pszczółek” na korytarzu przedszkolnym

Lampiony z okazji Dnia Babci i Dziadka
Grupa „Pszczółki” melduje wykonanie kolejnego zadania z projektu. Najpierw zadaniem przedszkolaków było pomalowanie makaronu w kształcie muszelek, kokardek, świderków w różnych kolorach i pobrokatowanie ich. Po wyschnięciu makaronu spryskaliśmy go bezbarwnym lakierem, który jeszcze bardziej  podkreślił piękne kolory makaroników. W kolejnych dniach kolorowe makaroniki  przyklejaliśmy do płyty CD, a w środek włożyliśmy świeczkę. Wszystkie lampiony zapakowaliśmy w celafon i udekorowaliśmy kokardką

„Zimowa kartka dla seniora”
Grudzień to miesiąc świąteczny i miły dla każdego, pełen dobroci, wytchnienia i radości. Nasze przedszkole  także nie zapomniało o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, a zwłaszcza o naszych seniorach z        Dziennego Domu Seniora+ w Mławie, którym sprawiliśmy moc  radości przekazując ozdoby bożonarodzeniowe wykonane przez dzieciaki wraz z rodzinami w ramach naszego przedszkolnego konkursu oraz dołączając do nich własnoręcznie wykonane świąteczne kartki w ramach naszego grudniowego zadania z projektu „Kreatywny Przedszkolak- Kreatywne Dziecko”, do których zostały dołączone piękne życzenia, napełniające serca odbiorców nadzieją na lepsze jutro. Poniżej dołączam galerię zdjęć z pięknie wykonanej pracy przez naszych przedszkolaków.

Kolejne listopadowe zadanie za nami!
Grupa „Pszczółki” z wielką ochotą zabrały się do pracy nad realizacją kolejnego zadania z naszego projektu „Kreatywny Przedszkolak- Kreatywne Dziecko”.
Tym razem dzieciaki do wykonania zadania wykorzystały dary jesieni z naszego kącika przyrodniczego, który sami tworzyli przez cały okres jesieni w naszej sali.
Na początku dzieci pocięły rolki papieru toaletowego na mniejsze kawałki, po czym przykleiły na uprzednio przygotowany karton wyłożony szarym papierem ( imitujący ramkę) tworząc w ten sposób pień i gałęzie drzewa. Następnie za pomocą kleju magicznego mocowały różne dary jesieni (jarzębinę, żołędzie, kasztany, orzechy, szyszki. Na koniec za pomocą korków stemplowały „liście” w jesiennych barwach.  Efekt końcowy pracy dzieci jest niesamowity! Zobaczcie sami. Miłego oglądania!

W ramach uczestnictwa w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Kreatywny Przedszkolak- Kreatywne Dziecko mieliśmy do wykonania pierwsze zadanie październikowe pt. „Jesienne barwy- eksperymentowanie z kolorami”.
Do zabawy potrzebowaliśmy: kilka bezbarwnych kubeczków z wodą, łyżeczki, kawałki kolorowej bibuły, płatki kosmetyczne, niebieską kartkę, szary papier. Najpierw wodę w kubeczkach barwiliśmy zamaczając w ciepłej wodzie kawałki bibuły i przy okazji wprowadzaliśmy elementy nauki kolorów- mieszania barw.
Gdy emocje związane z barwieniem wody już opadały przeszliśmy do barwienia płatków kosmetycznych. Aktywność ta pozwala dziecku eksperymentować z barwami, które przepięknie się prezentują na mięciutkich wacikach, i co najważniejsze bardzo wyraźnie  widać na nich proces mieszania barw, a dodatkowo jest oczywiście świetnym ćwiczeniem małej motoryki dziecka.
Na sam koniec odłożyliśmy prace do wyschnięcia. Następnego dnia mogliśmy dokończyć naszą pracę przyklejając barwne płatki do niebieskiej kartki ( na którą uprzednio dzieci przykleiły brązowy kawałek papieru- pień drzewa) i w ten oto sposób stworzyliśmy drzewa w pięknych jesiennych barwach liści. 
Efekt końcowy możemy potraktować jako dzieło sztuki czego dowodem jest niniejsza fotorelacja

Ania Tuchcińska