Oto Hałabała, zna go Polska cała

W roku szkolnym 2021/22 dzieci z grupy ,,Sówki” brały udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym dla przedszkoli „Oto Hałabała, zna go Polska cała”. Projekt polegał na realizacji określonych  zadań przez grupę przedszkolną. Celem projektu było wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, rozbudzenie ciekawości przyrodniczej, promowanie czytelnictwa oraz wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Tytułowy krasnala Hałabała, towarzyszył dzieciom przez cały rok szkolny i pomagał zgłębiać wiedzę. Postać Hałabały  doskonale  się do tego nadaje , gdyż mieszka on w lesie  i wszystkie przygody dzieją się w tym  otoczeniu podczas czterech pór  roku.  Jest więc wiosna, lato, jesień zima. Krasnal Hałabała stał się przyjacielem dzieci.
Poniżej działania, jakie zostały podjęte w ramach projektu oraz  krótka fotorelacja .

Wrzesień:

Poznaliśmy  Krasnala Hałabałę oraz autorkę książki Lucynę Krzemieniecką- stworzyliśmy przytulny kącik dla Hałabały w naszej Sali.

Październik:

Na podstawie opowiadania „O gościach, co nie przyszli na ucztę” Lucyny Krzemienieckiej, dzieci dowiedziały się, dlaczego ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów, poznały nazwy tych ,które w Polsce zimują  i wykonały pracę plastyczną.

Listopad:

Dzieci dowiedziały się jak krasnal z sójkami wybierał się za morze. Poznały wygląd sójki oraz jej charakterystyczne zachowanie, wiedzą jak wytłumaczyć przysłowie „Wybierać się jak sójka za morze”

Grudzień:

Dzieci tworzyły własną definicję szczęścia i odpowiadały na Pytanie ,,Czym jest szczęście”? W wypowiedziach dzieci wielokrotnie powtarzało się, że szczęście to rodzina, siostra, brat, zabawki

Styczeń:

Na podstawie opowiadania ,, „ Jak się krasnal z borsukiem , na spacer wybierali” Lucyny Krzemienieckiej dzieci dowiedziały się, które zwierzęta w nocy lubią spać, a które polować. Zapoznały się również z powiedzeniem ,, Nocny Marek”

Luty:

Dzieci w towarzystwie krasnala Hałabały bawiły się na Balu Karnawałowym

Marzec:

Dzieci poznały zwiastuny Wiosny podczas spaceru w okolicy przedszkola. Następnie wykonały pracę plastyczną :,, Wiosenne Krokusy”

Kwiecień:

Dzieci wysłuchały  opowiadania: ,, O Wiośnie w lesie i o wiewiórki ważnym interesie” Lucyny Krzemienieckiej i utrwaliły oznaki wiosny. Następnie, wraz z naszym przyjacielem Hałabałą, dzieci udały się na spacer do parku i podziwiały piękne krajobrazy wiosenne.

Maj:

Dzieci poznały kwiaty Maki, zapoznały się z ich wyglądem, po czym wykonały piękną pracę plastyczną na dworze – ‘’ogródek przyjemny taki, a w koło rosą  Maki”. Realizacja tego zadania, sprawiła dzieciom dużo radości i świetnej zabawy.