9 sposobów jak kreatywnie zająć dziecko bez telewizora

Są dni, gdy rodzice mają dużo zaległej pracy, a maluchy nudzą się i domagają telewizji. Wiesz, że to nie jest dobre rozwiązanie, ale skończyły Ci się pomysły na zagospodarowanie im czasu w ciekawy sposób. Oto kilka niebanalnych pomysłów, które mogą rodzicom wspólnie bawić się z dzieckiem:

1.
Zróbcie kolaż albo laurkę.

Może zbliżają się urodziny taty albo imieniny babci? Samodzielnie wykonana laurka albo kolaż ucieszą każdego. Do tego niewiele potrzeba, aby efekt pracy znudzonego dziecka był fantastyczny –  użyjcie papieru kolorowego, gazet, zdjęć, naklejek, nożyczek i trochę wyobraźni.

2.
Zbudujcie domki z kartonu.

Może zbliżają się urodziny taty albo imieniny babci? Samodzielnie wykonana laurka albo kolaż ucieszą każdego. Do tego niewiele potrzeba, aby efekt pracy znudzonego dziecka był fantastyczny –  użyjcie papieru kolorowego, gazet, zdjęć, naklejek, nożyczek i trochę wyobraźni.

3.
Posłuchajcie audiobooka

Najmilej, gdy książeczkę czytają rodzice, ale bywa, że masz coś pilnego do zrobienia. Wtedy włącz maluchowi książkę w wersji elektronicznej, na przykład świetne audiobooki Astrid Lindgren czytane przez Edytę Jungowską lub serię o Basi Zofii Staneckiej, czytaną przez Marię Seweryn. Świetna zabawa murowana!

4.
Posortujcie skarpetki

Już małe dziecko rozróżnia podstawowe kolory – jeśli masz mnóstwo zaległego prania to namów malucha, by połączyło w pary skarpetki. To dobra zabawa dla niego i bardzo pożyteczna przy okazji.

5.
Zróbcie misiom i lalkom pokaz mody

Tym razem w roli głównej misie i lalki, które zaprezentują kolekcje na nowy sezon. Wyjmij wszystkie ubranka lalek i pozwól dziecku ubrać je na domowy pokaz mody.

6.
Pobawcie się naklejkami

Są gotowe książeczki tematyczne z wieloma naklejkami, które trzeba umieścić w odpowiednich miejscach. Jeśli akurat nie masz ich w domowej kolekcji, wystarczy własny klej w sztyfcie.

7.
Stwórzcie własną biblioteczkę

Twoje dziecko na pewno ma kolekcję książek rozmieszczonych w pokoju bez ładu i składu. Zaproponuj mu zrobienie biblioteczki – ułożenie książek alfabetycznie według autorów albo tytułów albo tematycznie. Może też zrobić profesjonalne indeksy i opisać każdą książkę kartą biblioteczną. Zabawa na wiele godzin zapewniona. 

8.
Zagrajcie na instrumentach, niekoniecznie muzycznych

Wystarczą garnki, patelnie, pokrywki, metalowe kubki i łyżki. Wówczas powstanie mnóstwo dźwięków, więc nie proponuj tej zabawy, gdy cierpisz na ból głowy albo chcesz wykonać zaległe telefony. 

9.
Zróbcie biżuterię z płatków śniadaniowych

Wybierz płatki, które mają dziurki w środku i różne kolory. Za pomocą nitki z igłą maluch nawlecze je i stworzy fantazyjne bransoletki czy naszyjniki. Puść wodze fantazji tworząc jedzeniową biżuterię.